Híreink

Neszmélyi kalauz


Neszmély földrajzi helyzete, fekvése


Neszmély a Duna és a Gerecse-hegység között fekszik a 10-es út mentén a 68-as és a 70-es kilométerek között. Nyugati szomszédja Dunaalmás, amellyel gyakorlatilag már összeépült, míg a többi irányban a szomszédaitól széles természetes határ választja el. Szomszédai: keletről Süttő, délkeletről Tardos, délről Dunaszentmiklós, északról a Duna túloldalán Dunaradvány (Radva nad Dunajom)

A lakott terület döntően a Duna ártéri síkságára terjed ki, a pincesorai és a hétvégi házai, nyaralói felkúsznak a Gerecse dimbes-dombos hegylábfelszínére.

A községet karéjozó hegykoszorú legmagasabb pontja a Nagy-Somlyó 427 m-es csúcsa. A hegyek anyaga mészkő, jellemzően felsőtriász dachsteini mészkő, de ez csak helyenként bukkan a felszínre, jobbára vastag lösztakaró fedi, amelyen gazdag vegetáció burjánzik.

Növényvilágában számos védett faj található, többek között orchideafélék (bíboros kosbor, tarka kosbor, békakonty, madárfészek), leánykökörcsin, tavaszi hérics, stb...

A Nagy-Somlyó védett barlangjában denevérek tanyáznak. Az erdőkben vaddisznóval őzzel, szarvassal, rókával találkozhatunk, borzok nyomára bukkanhatunk.

Az égen olykor feltűnnek egerészölyvek és néha a kerecsensólyom is a látóterünkbe kerülhet. Egyik védett fészkelőhelye a falutól néhány km-re található. A Dunán vízimadarakkal találkozhatunk, szürke gém, gulipán, gólya keresi élelmét, de jégmadár is akad. A vízparti bokros helyekről a fülemüle hangját is hallani. A madárvilág gyakori képviselőin kívül ritkábbak is olykor szem elé kerülhetnek, mint a fekete harkály, a zöld küllő, a szalakóta vagy a löszfalak környékén gyurgyalag.


Neszmély védett területei, épületei

Neszmély keleti határa a Gerecsei Tájvédelmi Körzet szigorúan védett területei közé tartozik (Nagy-Somlyó, Asszony-hegy, Gombáspuszta, Neszmélyi arborétum). Helyi védettséget élvez a Duna-part a szigetekkel, az Akasztó-hegy, s néhány épület (...).

Neszmélyi menetrendek

Az alternatív buszmenetrend a hivatalos menetrend alapján készült, de szerkezetében más, mint az. 2012. december 8-ig érvényes! A menetrendben egy táblázatba sűrítve, sávos időközökben tüntettük fel a buszjáratokat, az úticélok szerint különböző színnel jelöltük az időpontokat. A nagyság és a mellékjelek változtatásával pedig a járatok gyakoriságát jelöltük. Fontos, hogy a fejlécben található jelmagyarázatot megértsük! Hasznos böngészést kívánunk!
Tovább az alternatív buszmenetrendhez
Tovább a hagyományos buszmenetrendhez
Tovább a vasúti menetrendhez

Vissza a tartalomjegyzékhez